Alerji Hakkında

ALERJİ

 Alerji normalde zararsız özelliği olan maddelere vücudumuzun vermiş olduğu aşırı tepki olarak tanımlanabilir. Alerjen olarak adlandırılan bu maddeler ev tozu, polen, akar, gıdalar evcil hayvanlar v.b normal insanlar ile karşılaştığında herhangi bir problem oluşturmaz, bununla birlikte alerjik yapılı insanlarda vücut bu maddeleri tehdit olarak algılayıp aşırı ve normal olmayan bir tepki gösterir. Bu tepki sonrasında da vücudumuzun farklı organlarında alerjik problemler ortaya çıkar.

Alerjik Rinit solunum yolu ile alınan alerjenler sonrasında burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, kaşıntı, göz akıntısı, göz kaşıntısı, boğazda kuruluk, geniz akıntısı belirtileri ile ortaya çıkan alerjik bir durumdur.

Bahar alerjisi, saman nezlesi, polen alerjisi gibi belirli dönemlerde ortaya çıkan alerjenler nedeniyle yılın belli zamanlarında olabileceği gibi alerjik rinit tüm yıl boyu da devam edebilir.

ALERJİK RİNİT TEDAVİSİ

Alerjik rinit tedavisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır.

Öncelikli eğer alerjen belirlenmişse bu alerjenlerden korunmak tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır.

Alerhik rinit tedavisinde antihistaminler (ağızdan ve sprey), kortizonlu (kortikosteroid) spreyler yine kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca immünoterapi (aşı tedavisi) alerjik rinit tedavisinde kullanılabilmektedir.

Koruyucu yöntemlerin yanında Hee Alerji kullanımı ilaç kullanımının muhtemel risklerini barındırmadığı, kolay kullanılması, yan etki oluşturmaması ve ekonomik bir tedavi yöntemi olması nedeniyle alerjik rinit tedavisinde diğer seçeneklerin önünde yer almaktadır.